DUYSİAD Başkanı Ahmet Kızılöz’den iş hayatı için öneriler;

Doğru kararlar almanın tek yolu, açık bir tartışma ortamıdır. Hatalarımın hepsine dönüp bir bakarım, hepsinde istisnasız bir şeyler var. Ya yeterince tartışılmamıştır ya da herkesin fikri alınmamıştır. Belki de konu basit zannedilip üstünde fazla durulmamıştır.

Açık bir tartışma ortamına bazen bizler gerek duymuyoruz ve acele ediyoruz. Hata yapmaya başlıyoruz. Bazen insanlar, içlerinden geçenleri açıkça söylemiyor ya da söyleyemiyor. Onu hissetmeye, hissettirmeye çalışıyorlar. Birini işe alırken o kadar çok ayrıntıya bakıyoruz ki insan kaynaklarını ‘6 aydır adama haber vermemişsiniz’ diye aradığım çok oluyor. Kurum kültürü, yazılı olmayan kurallardır. Yönetmeliklerde bulamazsınız ama kimliğinizi korumanızı sağlar.

İş ve fikir takibi ile işi sonuna kadar götürme azmi.

Zeki insan betimlemesinden boş bir şey yok dünyada. Zekilik bir çan eğrisi grafiğiyle dağılıyor, biliyorsunuz. Çizginin bu tarafında milyonlarca insan var. Çalışkanlık diyorsunuz ama herkes çalışıyor. Çizgiyi belirleyen şey azimdir. İnsanların hedefe ulaşmasını sağlayan şeyde azimdir.