Duysiad Genel Başkanı Ahmet Kızılöz’den Girişimcilere Öneriler

Hem bir girişimci hem de yatırımcı olan isimlerden biri olan Ahmet Kızılöz’den girişimcilere öneriler şu şekilde:

İlk olarak motivasyonunuz dünyayı değiştirmek olsun, bunu hedefleyin. Motivasyon kaynağınız para olmasın, dünyada etki ve değişim yaratacak işlere imza atmak olsun. Girişimcinin motivasyonu para değil, yaratacağı değişimdir. Bu motivasyon size sonrasında zaten parayı getirecektir. Siz bunu girişimciliğin bir anahtarı olarak düşünüp aklınızda tutun.

İkinci olarak zihin yarışında olun. Teknolojik girişimcilik aslında bir zihin yarışı.İnovasyon zordu; çünkü insanların sahip olduğu ancak farkında olmadıkları problemleri çözmelisiniz, bu problemleri yaşayanlarla konuşup en optimum çözüm yolunu bulmalısınız.

Üçüncü olarak iyi analiz edin. Özellikle teknoloji girişimcisi iseniz; içinde bulunduğunuz sektörde rakipleriniz de sürekli olarak gelişmekte. Bu gelişmeleri sürekli analiz edip sonuçlarını işinize yansıtın.

Dördüncü olarak yatırımcı sunumlar için bir kaç ipucu problemi ortaya koyun. Bu probleme karşı sunduğunuz çözümü açıklayın, ürünü satacağınız hedef kitleyi ve hedef pazarı belirtin, nasıl gelir elde edeceğinizi açıklayın ve ne seviyede bir yatırım istediğinizi bu parayı nasıl değerlendireceğinizi iyi ifade edin. Etkileyici görseller ve kısa metinler kullanmaya özen gösterin.

Beşinci ve son olarak ise duygusallığa kapılmayın.  Yatırımcı sunumları veya mentör görüşmeleri sonrasında olumsuz geri dönüşler alsanız bile duygusal tepkiler vermeyin. Sadece projelerinize, hedeflerinize odaklanın. Her yatırımcı tavsiyesinin bir sonraki sunumunuz için projenizi daha da geliştireceğiniz unutmayın ve asla vazgeçmeyin hedeflerinizden.