DUYSİAD Toplantısında Başkan Kızılöz Önemli Açıklamalar Yaptı

DUYSİAD Başkanı Ahmet Kızılöz, üyelerle yapılan toplantıda birlik ve beraberlik içerisinde olmanın önemine dikkat çekti.

DUYSİAD Başkanı Ahmet Kızılöz’ün açıklamasının tam metni;

Saygıdeğer üyelerimiz, kıymetli misafirlerimiz, değerli basın mensupları yeni dönem toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Konuşmama ülkemizin bugünlerde yaşadığı zorlu dönem hakkında konuşarak başlamak istiyorum. Bariş Pınarı Hareketimizi destekliyorum. DUYSİAD olarak devletimizin, askerimizin arkasındayız. Orada şehit olan askerlerimize, ölen sivil vatandaşlarımıza başsağlığı diliyoruz, yararlılara da acil şifalar diliyoruz. Ayrıca dost olarak gördüğümüz, bu operasyonda ülkemize destek veren komşu ülkelerimize buradan teşekkür ediyoruz. Operasyonumuza destek vermeyen İslam ülkesi kardeşlerimize de üzüntülerimizi iletiyoruz.

Arzu ediyorum ki böyle günlerde hep birlikte olalım. Bu bir ülkeler arası savaş değil, genel terör operasyonudur. Ondan dolayı el ele vermemiz lazım, güçlü olmamız lazım. Akdeniz koridorunu kıramadığımız takdirde bu ömür boyu ülkemizin başına dert ve bela olacaktır. Amerika’nın da rahatlıkla yerleşmesine büyük Ortadoğu’nun oluşmasına zemin hazırlamış olacağız. Biz DUYSİAD’lılar olacrk maddi, manevi her şekilde devletimizi destekliyoruz, arkasındayız. Allah askerimizi muzaffer eylesin, başarılarının devamını diliyorum.

Herhangi bir cemaatin ya da siyasi partinin uzantısı değiliz

Arkadaşlar, DUYSİAD 2016’da kuruldu. 2017 yılı Nisan ayında bazı kararlar almak için ara kurul gerçekleştirdik. Genel kurul tarihimiz 2020’de dolacak. Uzun dönem olduğu için tekrardan kendimizi yenilememiz gerektiğini düşünüyorum. Genel kurulumuzda görev yapabilecek arkadaşlarımızı görev şemasına attık. Burada yeniden kağıtlar dağıttık. Yeni üye olan arkadaşlarımız var. Whatsapp grubuna dahil olmadıkları için görev şemasına, dağıtılacak küçük kağıtlara, görev yapmak istiyorum veya görev dağılımındaki şu göreve adayım diye yazarlarsa seviniriz çünkü diğer toplantımızda görevler takdim edilecektir. Yenilenmemiz ve güçlenmemiz gerekiyor.

Derneğimiz de çok kötü dönemde kurulmasına rağmen çok iyi şekilde ilerledik. Derneğimizin en büyük özelliği herhangi bir cemaatin ya da siyasi partinin uzantısı değiliz. Herkese eşit mesafedeyiz. İnsanlık aleminden olan, dini, ırkı ne olursa olsun amacı iş dünyasına katkıda bulunup istihdama ve ihracata faydalı olmak isteyen kardeşlerimizle el ele tutuşmak için kurulmuş bir dernektir. Allaha şükür bugünlere de çok güçlü şekilde geldik.

Derneğimize üye olurken de öncelikle üyelerimizden referansı olması gerekiyor ve emniyet ve dernekler masası herhangi bir suça karışmamıştır, sicili temizdir dediği takdirde biz üye yapabiliyoruz. Dernek tüzüğümüz de amacımız birbirimizle dayanışmak, ticaret yapmak. Orta ölçekli kobileri kardeşlerimizin yurtdışına satış yapması, ihracat yapmak, birlikte ticaret yapmayı sağlamak. Bununla ilgili de 7 kıtayı da 10 bölgeye böldük. Türk Ticaret Merkezleri demiyoruz DUYSİAD Ticaret Merkezleri diyoruz. Çünkü tüm dünyadaki kardeşlerimiz gelip burada yer açabilecek. DUYSİAD’a gönül vermesi için her ülkedeki kardeşim buraya katılabilecek ve birlikte ticaret yapacağız. Şu ana kadar ticaret merkezleri açıldı. Sivil toplum kuruluşlarının açmış olduğu iki adet merkezimiz var ama kobilerin olduğu, ekonomik şekilde açılan ticaret merkezi olmadı. İran’da açıldı çok başarılı olmadı. Neden, çünkü altyapısı yok, destek yok. Büyük iş adamlarımız zaten onlar bir şeyler yapıyor, balık tutmayı öğrenmişler. Önemli olan orta ölçekli işletmemiz çok fazla. Bunlara balık tutmayı öğretmek. Bundan dolayı da ticaret merkezlerimizde en az 10 metrekare fazla da olabilir mi olabilir tabii. Metrekaresi 15 dolar, 10 metrekaresi 150 dolar aylık 6 personelimiz oluyor. Ulusal televizyonlarda reklamımız oluyor.

Ayrıca da web sitemizde dünyanın neresinde üyemiz varsa veritabanları şu an giriliyor. Adresleri, isimleri, özgeçmişleri giriliyor. Şöyle bir karar aldık, çok da güzel çalışmaya başladı. Şu anda üniteler arası ticaret yapmaya başladık. Çünkü bizim amacımız ihracat ve istihdamı uygun şekilde artırmak olacak. İnşallah bunu da başaracağız. Ekonomimiz için birlik ve beraberlik seferberliğini başlatmamız lazım. Türkiye’de çünkü patronculuk var az olsun benim olsun. Yok öyle bir şey. Birlikte hareket etmemiz lazım, güçlü olmamız lazım, sermayeleri birleştirmemiz lazım. Hepimiz işimizin hamalı olmamız lazım. Ben mesela sizlerin hizmetçisiyim. Bu derneğin her yerinde görev almaya hazırım. Önemli olan benim öbür dünyamı sağlam yapabilmek ve halkımıza, devletimize yararlı olabilmek hatta insanlık alemine. Çünkü başka vatandaşlarımız da var derneğimizde. Avusturya vatandaşı var, Nijerya vatandaşı var, İran vatandaşı var, Irak vatandaşı var. Onları biz hep kendi insanımız olarak görüyoruz. Çünkü hangi ülkede ekmek yiyorsan hangi bayrağın altında yaşıyorsan o ülkenin bayrağını sallamak zorundayız. Ondan dolayı hep birlikte çalışıp ülkemizi güçlendireceğiz.

Görev şemasında 21 gün sonra tekrar yapılacak toplantımıza kardeşlerimizin hazır olup ben bunları istiyorum deyip yönetim kurulumuza sunmalı. Kurul bunları değerlendirecektir. Öbür toplantıda yönetim kurulumuzun uygun gördüğü kişilere görevleri takdim edilecektir. Bununla birlikte istişare grubumuz var. İstişare grubumuz toplantı öncesi toplantımızı nasıl yönlendireceğimizi, dernek olarak neler yapacağımızı, birlikte nasıl hareket edeceğimize dair kararlar alıyor bir hafta önce toplanıp. Bu kararlara göre de derneğimizin yol haritasını devam ettiriyor. Burada görev almak isteyen kardeşlerimiz bununla ilgili Yaşar Özkan başkanımıza katılmak istediklerini iletirlerse seviniriz.

STK’lar ile çalışıyoruz

Bir de ziyaretçi grubumuz var. Yeni dönemde belediyelerimiz değişti, emniyet müdürlerimiz değişti, bürokratlarımız değişti bu nedenle çok önemli ziyaretlerimiz var. STK’ları da ziyaret ediyoruz. STK’lara diyoruz ki gelin birlikte çalışalım. Amacınız ne ihracat istihdam değil mi evet. Hatta ilginç bir olay yaşadık. Derneğin ismini vermeyeceğim. Türk Para Fiş formu düzenledik. Pulman Otel’de 1100 kişi katılacak. Arap iş adamları gelecek. Dernek de misafir olarak beni davet etti. Başkan ve başkan yardımcısı olarak arkadaşlar gelin, böyle bir toplantı düzenliyoruz üyelerinize duyurun buraya katılsınlar. Burada bir kişi iş yapar 3-4 fakiri işsizlikten kurtarırsa biz onların duasını alırız. Yardımcısı kalktı dedi ki; “Bu projenin ismi ne yazacak” bu projenin ismi bizim için çok önemli değil. Bu dünyada sizin isminizi yazalım oraya sizin derneğin ismini yazalım öbür dünyada da bizim ismimiz yazılsın olur mu dedim utandılar. Şimdi devamlı başkanım birlikte hareket edelim diyorlar.

STK’ları görüşlerine bakmadan toplamaya çalışıyorum birlikte çalışmak için. Şu anda birlikte çalışıyoruz. Değerli basın danışmanımla ve birkaç üyemizle birlikte Sanatçılar Derneği’ne gittik. Dedik ki; “Birlikte çalışalım.” Dediler ki “Ne alaka STK’lar ile siz?” Dedik ki“Bakın batının kültürüyle büyüyoruz. Dini empoze ediyorlar. Şu ana kadar bir sürü paramız gitti. İhracat açığımız var. Ama Türk filmleri sayesinde bugün cirosu 300 – 500 milyon dolar arası oldu. Film satıyoruz. Sizin dışarıda iş yapabilmeniz için 20’ye yakın ülkede temsilciliğimiz var ve devamlı Whatsapp grubumuzda ticaret yapıyorlar. Sizleri oraya biz taşıyabiliriz. Bizim iş adamlarımızın modeli olabilirsiniz, bizlerin ihtiyacı var sanatçılara. Her şeyden de ziyade Sudan’dan, Irak’tan, İran’dan Azerbaycan’dan geliyorlar, bakıyoruz Türkçe konuşuyorlar. Nereden öğrendiğini sorduğumuzda Türk filmleri diyorlar. Siz farkında olmadan orada insanların sempatisini kazanıyorsunuz. Turizm artıyor, o insanların Türkiye’ye ilgisi artıyor. Bizleri tanımış oluyor. Bundan daha güzel ne olabilir? Gelin, sizi birlikte tanıştıralım.” Bir gün sonra Yeşilçam Vakfı’nın Başkanı değerli ağabeyimiz, “Ahmet biz geliyoruz” dedi. Geldiler ve her zaman yanımızda olduklarını, bizimle çalışmak istediklerini söylediler.

Şu an sanatçılarımızla da çalışıyoruz, onur duyuyoruz. Buradan da teşekkür etmek istiyorum değerli üyelerimize. Şu anda Pakistan ile ortak kültürlerimizi yansıtacak filmler yaptırmaya çalışıyoruz. Türk Cumhuriyetlerinin ortak CD’sini çıkarttırmaya çalışıyoruz. Çünkü bir yerlerden bu coğrafyaların birleşmesi, güçlenmesi lazım. Afrika birleşti, her yer birleşti, Rusya dahi birleşti biz neden el ele tutuşmuyoruz. Bugün dünyada en çok ezilen, eziyet gören bizleriz. Ne denenmesi gerekiyorsa bizim üzerimizde deniyorlar. Her gün 20-30 tane kardeşim ölüyor ama öbür taraftan bir kişinin ayağı kırılsa dünya ayağa kalkıyor veya bir bomba patlasa dünya ayağa kalkıyor. Biz bu kadar mı değersiziz? Türk iş adamları olarak el ele birleşip STK’lar olarak sahip çıkmazsak her zaman için bu şekilde rezil olacağız, üzülen olacağız, ölen olacağız. Bunlara dikkat etmemiz lazım.

Bir de yatırımcı masası olması gerekir. Birazdan konuşacağım önemli şeyler var. Bugün bunun da fikrini ateşleyeceğiz. İnşallah hayırlı olacaktır. Yatırım masasında da yine bir grup oluşturmamız lazım. Gruplar en az 9 – 10 kişi olması gerek. Bununla ilgili de Hakan Yıldırım başkanla iletişim geçelim.

Etiyopya bizim için çok önemli bir yatırım merkezi

Çok yakında ülke ziyaretlerimiz gerçekleşecek. İlk ziyaretimiz Etiyopya olacak çünkü ilk ticaret merkezimizi orada açacağız. Etiyopya ülkesi 105 milyon. Doğu Afrika’nın incisi diyebiliriz. 26 Doğu Afrika ülkesi ile sıfır gümrük masrafıyla serbest ticaret yapıyor. Önceden Cumhurbaşkanı Mulatu ile görüşüyorduk ama şu an görevinden gitti. Yerine Birleşmiş Milletler’den gelen bir hanımefendi geldi. Ama konsolosları hepsi onur üyemiz.

Pazar çok büyük ve bakir bir pazar. Dedik ki; burada mobilya firması var mı? Sizin gibi olmasa da bir tane var dediler. Demek ki açık çok büyük. Biz neden gidip orada iş yapmayalım? Neden orada üretelim? Buraya bağımlı şekilde üretmeyelim? Kayserili firmalarının çoğu gitti. Biz hala ülkenin içerisinde büyük giderleri olanlar kayıp yaşıyoruz. Gelin, hep birlikte oraya gidelim. Yakında bunları nasıl yapacağımızı anlatacağız.

Sabah Kanada temsilcimiz aradı. Kanada’ya davet ediyor. Birkaç iş adamımızın ismini verdim, sizlere de selamları var. İş adamlarımız gelirken lütfen sizin imzanızla gelsin Kanada hükümeti biraz hassastır dedi. Benim de gitmem lazım orada da 3 milyon dolar %4 senelik para veriyorlar projesi olanlara. Şu an 50 bin dolardan bahsetti ve nakliyeyi her şeyi çözmüş. Hızlı şekilde Kanada’ya da gitmemiz gerekecek.

Web sitemizdeki gelişmeleri takip edin

Web sitemizi ziyaret edelim, yayalım, yayınlayalım. Bir sürü haberimiz var, gündemimiz çok yoğun ama üyelerimiz tarafından bir tanıtım desteği yok. Bakıyorum, küçücük bir dernek kurulmuş, herkes derneğin logosunu koymuş. Web sitesine, facebook sayfasına, sağına soluna hatta whatsapp’ine. Biz de üyelerimizden duyarlı olmalarını bekliyoruz. İnsanların ilgisini çekmeliyiz. Ayrıca web sitemizin sağ tarafına bir reklam kutucuğu ekledik. Oraya isteyen üyelerimiz reklam verebilir. Sitemizi dünyanın her yerinden ziyaret eden kişiler reklamınızı görebilir. Size kolay erişebilmelerini sağlayacaktır.

Bu dernekte hepimiz birlikte yola çıktıysak herkes özveri ile çalışmalı. Bir yerlere gitmemiz lazım. Ölümümüz birlikte, düğünümüz birlikte. Bir şeyler olduğunda hep ben sizlerin yanında olmaya çalışıyorum ki çoğu arkadaşımız da öyle. Yalnız hiçbir şeysiniz. Ondan dolayı hep birlikte hareket edelim, bugünlerde kenetlenelim birbirimize, ticaret yapalım. Bakın ben ticaret yapıyorum. 2-3 milyonluk ticaret yaptım. Hepsinin de ticari kişiliğine tanık oldum. Kardeş kardeşi ticarette tanır. Eğer bozuk ise onu derneğimizden otomatikman gönderebiliyoruz. Hiç kırılmasına, üzülmesine gerek yok. Gönderdiğimiz kişi sayısı da fazla. Burada kart gösteririm, ondan bundan faydalanırım gibi bir şey söz konusu değil. Elini koyduğun müddetçe varsın burada yoksa yoksun.