Duysiad’ın İlham Veren Başkanı Ahmet Kızılöz

0
2189

Ahmet Kızılöz Kısaca Kimdir?

1965 Kayseri doğumluyum, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi Kayseri’de gördüm. Liseden sonra Üniversite için İstanbul’a geldim. Üniversiteden sonra evlendim ve uzun yıllar boyunca sporla uğraştım, hakemlik dahi yaptım. Şimdi ide Flekssit Office  şirketin Yönetim kurulu üyesi olarak çalışma hayatıma devam ediyorum. Biz Flekssit olarak iş yerlerine çalışanların konforunu ve verimini arttıran ofis mobilyaları düzenliyoruz. Çalışma hayatı kuşkusuz ki çok stresli ve yıpratıcı biz tasarımlarımızla bu stresi en aza indirip çalışanların rahatlığını ve işteki verimini arttırmaya yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bize Bir Gününüzün Nasıl Geçtiğini Anlatır mısınız?

Güne dinç başlamak için öncelikle sporumu yapıyorum arkasından kahvaltımı yapıyorum. Kahvaltımı asla aceleye getirmem lokmalarımı yavaş yavaş çiğnerim, tüm dişlerimin görev yaptığını hissetmem gerekir. Güzel bir kahvaltıyla enerjimi aldıktan sonra evden çıkıyorum. İş yerime ilk gittiğimde yaptığım şey günü nasıl geçireceğimizi görmek için ekip arkadaşlarımla toplantı yapmak oluyor. Zaman bizi asla beklemez bu bilinçle planlı ve programlı hareket etmeye çalışıyorum.

Derneğinizi Bize Anlatır mısınız?

Derneğimiz tüm iş adamlarını aynı çatı altında toplayarak gerek yurt içi gerekse yurt dışında olan son gelişmelerden haberdar olarak, vizyon sahibi iş adamları olmaktır. Biz hem ülkemize bu şekilde katkı sağlamak hem de gençlerimize doğru  rol model olabilmek için bu derneği kurduk. Derneğimizde din, dil, ırk, mezhep, siyasi görüş farkı gözetmeksizin bir bütünlük içinde hareket ediyoruz. Barındırdığımız farklılıkların bizi daha güzel yerlere taşıyacağına inanıyoruz. Derneğimizin hedefi dünyada 7 kıtada 10 ayrı noktada Türk ticaretinin buluştuğu birimler kurmaktır. Her toplantımızda gençlerimize de yer vererek onların fikirlerini alıyoruz. Bizim amacımız onlar iyi bir şekilde rehberlik etmek şüphesiz ki geleceğimi onlar inşa edecekler bu yüzden bizim için çok kıymetliler. Derneğimizde ırkçılığa, siyasete asla yer yok bizim tek amacımız istihdamı arttırarak ülkemize faydalı işler yapmak. Derneğimizde , gençlik kolları, kadın kolları ve yönetici kolları mevcut. Bu kolların tek amacı var o da ülkemize hizmet etmek.

Bilgi Nedir?

Bilgi ancak onu bilmeyene zarar verir. Bir yandan sürekli biriken bilgi yığınları diğer yandan bilgi açıklarının olması işletmelerin karşılaştıkları sorunlardan biridir. Bilgi hamallığı yapmadan, bilginin güzelce işlenmesi gerekir. Bilgi ancak pratikte de uygulandığında etkili olur. Bir proje hayata geçirilirken mantık çerçevesi içinde ve sorumluluk bilinciyle hareket edilmesini sağlayan bilgiyi açık öğretim ve gizli öğretim olmak üzere ikiye ayırırız. Açık öğretim hocadan alınan bilgi, gizli öğretim ise çevreden, arkadaşlardan, gazeteden, dergiden, TV’den alınan bilgidir.

Sevgi Nedir?

Sevgi kötülüğü yok eder, iyilikleri yayar, katı kalpleri yumuşatır. Sevgi iki yönlüdür. Sevgisini veren içinde mutluluk duyar, sevilen ise kalbinde şefkat hisseder.

Yönetici Nedir?

Çok  çarpıcı hayal kuran, abartmadan renklendiren ve hareketlendiren, hayalinin peşine düşen, olumlu düşünmeyi prensip haline getiren, hedefine olan konsantrasyonunu kaybetmeyen, sık okuyan, her şey hakkında az ya da çok bilgi sahibi olmaya özen gösteren, dış görüntüsüne ve davranışlarına dikkat eden, tanıştığı kişinin gözlerine bakarak iletişim kuran, içten ve samimi tavırlarıyla karşısındaki kişiye değer veren,  karşısındaki insanlara isimleriyle hitap eden, ses tonu ve konuşma şekli asla kaba olmayan, çalışanlarını azarlamadan sorunlarını dinleyerek çözüm bulmaya çalışan ve onları bu şekilde yönlendiren kişiye denir. Yöneticinin sözlerine güven duyulur ve ona itibar edilir. İş dünyası hayatın bir oyun gibidir. Önemli olan oyunun süresi değil, mükemmelliğidir.

Güven Nedir?

Güven çekirge gibidir. Kaçınca  bir daha geri gelmez. Siz siz olun ilk izlenimin, itibarın ne derece önemli olduğunu unutmadan hareket edin. İlk izlenimde karşı tarafa güven vermek ve güvenilir bir insan olarak bilinmek çok önemlidir.

Baba Nedir?

Baba risk kapısıdır. O kapıyı açmasını bilene babası ile vakit geçirene babasını dinleyene, babasına zaman ayırana ne mutlu.

Anne Nedir?

Anne cennet kapısıdır. O kapıyı aralayıp, girmesini bilene, annesine vakit ayırana ne mutlu.

Anın Kıymetini Bilin

İnsanlarla öyle geçinin ki düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasın. Saniye, dakika, saat ve gününün kıymetini bilerek yaşayın. İnsanların yüreğindeki kanalda sevgiyle yol alın ki dost kazanabilin.

Kendi Düşüncelerinizi İnsanlara Dayatmayın

Evde, işyerinde olsun düşünce ve fikirlerinizi karşınızdakilere zorla, korkuyla dayatmayın. Fikirlerinizi medenice masaya koymayı bilin.

Evin Çobanı Olun

Bir evin reisi olan baba aynı zamanda o evin de çobanıdır. Bakacak, koruyacak, doyuracak güvenilir olacak. Her şeyi layık olduğu şekilde yapacak. Sürüsüne layık bir çoban olacak.

Tavus Kuşu Gibi Olan İnsanlardan Uzak Dur

Evde tavus kuşunun durmadığı gibi anlayışlı olmayan kişiler  de senin yanında durmaz. Sözüne güvenilmez, sürekli rota değiştirir. Seni öven seni pohpohlayan insanlardan uzak durmasını bil.

Cahil Arkadaşın Bombadan Farkı Yoktur

Cahil arkadaş pimi çekilmiş bir bomba gibidir. Cahilde incelik yoktur. Cahilde lütuf yoktur. Cahilde hayvani arzu istek ve arzular çoktur. Cahille asla tartışma susmak senin için daha hayırlıdır.

Dost Edinmenin Yolu

Dostlarınızı sıkça ziyaret edin. Dosta giden yollar zamanla diken ve çalılarla kaplanır. Bu yolları tatlı dille,  güler yüzle, nezaket, ilgi ve alaka göstererek açın. Böylece onun kalbine giden geniş bir yol bulacaksın. Böyle yaparsan onun dost listesinde her zaman yerin olur.

 

Dernek Başkanlarına Mesajınızı Var mı?

Bizler kavimlerin, gurupların ırkından gelen nesilleriz. Derneğinizin adı ne olursa olsun, siyasi kimliğiniz ne olursa olsun, inancınız, meshebiniz ne olursa olsun bölgenizi, köyünüzü geliştirmek,  üyelerinizi farklı insanlarla tanıştırmak dostluk kapılarının açılmasını istiyorsanız gelin fikirlerimizi karşılıklı masaya yatıralım ortak bir yol bulup el birliği içinde çalışalım.  Peygamber efendimiz der ki bir insanı tanıyıp onunla dost olmak istiyorsan üç şeyi mutlaka yapmalısın; onunla yemek ye, yolculuk yap, alışveriş yap.

Gelin biz de sizi tanıyalım, sabah kahvaltısında buluşalım, ortak olan birbirimize faydamızın dokunacağı yolları keşfedelim.

Röportaj/Ayson Karabağ

PAYLAŞ
Ayson KARABAĞ
YAZAR : Ayson KARABAĞ ( Gazeteci / Yönetmen ) 20 yıldır Sekreter Dergisini yayınlıyor.412 sayfalık Sekreterin Kılavuzu kitabının yazarı,214 sayfalık 2000’li Yıllarda Sekreterlik kitabının yazarı.