Öğrenciler İşe Çıraklıktan Başlasın

0
1561

Öğrenciler işe çıraklıktan başlamalı, eskiden çıraklıktan işi öğretip, geliştiriyorlardı. Geleceğin berberleri, kebapçıları, marangoz ustaları çıraklıktan yetişiyordu. Anneler, babalar bırakın çocuklarınız zorluklarla yüzleşsin, sabırlı olmayı öğrensin. Bu sayede iletişim becerileri, mücadeleci yönleri gelişir. Çocuklarınızın gelişmesini istiyorsanız onlara bu şekilde destek olarak onları geleceğe hazırlayabilirsiniz. Onlara yapacağınız en büyük iyilik onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek olacaktır.

En basit örnek olarak çocukların bir şeyler üretmelerini, ürettiklerini pazar günleri pazarda satmasını sağlayın. Onları erken uyandıran siz olmayın, erken uyanması gerektiğini bilerek kendisinin kalkması gerektiğini öğretin. Zorlanıyorum, yapamıyorum diye sizden yardım istediklerinde hemen yardımlarına koşmayın, başlarının çaresine bakmayı öğrensinler. Sürekli iş değiştirmenin, işe haber vermeden gitmemezlik yapmanın yanlış olduğunu öğretin. Çocuklarınızı onlara acıyarak büyütmek yerine, yönlendirerek doğru yolu bulmalarını sağlayarak büyütün. El birliği içinde çocuklarımızı geleceğe hazırlayalım. Her şeyin hazır olmasına alışmış, emek vermeden her şeye ulaşan çocukların ileride kurdukları işleri batıran ya da hiçbir işte tutunamayan yetişkinler olması ihtimali yüksektir. Bu yüzden çocuklarınızı eğitmeye, geleceğe hazırlamaya şimdiden başla.

Duysiad Genel Başkanı Ahmet Kızılöz

PAYLAŞ
Ayson KARABAĞ
YAZAR : Ayson KARABAĞ ( Gazeteci / Yönetmen ) 20 yıldır Sekreter Dergisini yayınlıyor.412 sayfalık Sekreterin Kılavuzu kitabının yazarı,214 sayfalık 2000’li Yıllarda Sekreterlik kitabının yazarı.