Şirketlerin iyi Yaşam Ajandası

DUYSİAD Başkanı Ahmet Kızılöz, “Şirket yöneticilerinin yakalandığı kronik hastalıklardaki artış, anlam arayışı, stres, duygusal çöküntüler, finansal endişeler vs. kurumsal esenlik uygulamalarına olan talebi artırdı. Şirketler çalışanlarının fiziksel, duygusal, finansal açıdan iyi olmaları için onları spor aktiviteleriyle eğitim ve seminerlerle destekliyor” diyor.

Kızılöz sözlerine şöyle devam ediyor; “Çalışanların daha verimli çalışmaları için ofiste spor, yoga, nefes terapisi, masaj gibi aktiviteler düzenlenmeli, ofiste kurulan organik pazardan alışveriş imkanı, kilo ölçümü gibi aktivitelere önem veren şirketlerin ekibi daha doğru ve kesin kararlar alabiliyor.

Azimli, mücadeleci, hızlı iş bitiren, itibar sahibi, güvenilir çalışanlar ileride şirketlerin bayrağını her yerde dalgalandıracaktır.”

Amaç iyi yaşamayı şirket kültürü haline getirmek

İyi yaşamayı doğru seçimler sunan bir yol olarak tanımlayan Kızılöz, “Yalnızca bedensel değil aynı zamanda fiziksel, mental, psikolojik, entelektüel ve çevresel anlamda da çalışanlarımızın ve ailelerinin hayat kalitesini artırması bu tanımlamanın en önemli parçalarından. Amacımız, çalışanlarımızın ve ailelerinin daha sağlıklı, hareketli mutlu bir yaşam sürmelerine destek olmak.

Bunun için seminerlere önem vermeli, etkinlikleri artırarak vizyonlarının gelişmesini sağlayacak, ufuklarını genişletecek, kaliteyi artıracak her türlü yöntem denenmeli. Şirket kültüründe birlik ve beraberliğin önemli olduğu benimsenmelidir” diyor.

PAYLAŞ
yonetim
2016 yılında kurulan DUYSİAD, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur.